www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in raèunalni¹tvu

PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 
Sponsored by SiOL

Izdelava tiskanine od A-® v slikah ;)
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 47, 48, 49  Naslednja

Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Silvo
Moderator
Moderator

Pridružen-a: Pon 24 Feb 2003 17:09
Aktiv.: 77.23
Kraj: Koro¹ka-okolica Dravograda

PrispevekObjavljeno: Sob Sep 27, 2003 9:45 pm    Naslov sporočila:  Izdelava tiskanine od A-® v slikah ;) Odgovori s citatom

Izdelal sem tiskanino funkcijskega generatorja, ki ga je pripel Frenki.
V vsaki fazi sem stvar pofotografiral ... vèasih slika pove veè kot napisano.
Tole bo mogoèe dobrodo¹lo kakemu zaèetniku.

Moja komora lastne izdelave za su¹enje TIV (o izdelavi, èe bo koga zanimalo v nadaljevanju)

Plo¹èica oèis¹èena s polir blokom

Polakirano - z razdalje ca 20cmm v obliki mre¾e levo- desno nato gor dol.
Izgled ni najbolj¹i - laku je ¾e potekel davno rok uporabe. Kot boste videli kasneje izdelek je bil zadovoljiv.

Plo¹èica osu¹ena v komri ca. 30min. prekrita s filmom (tega sem sprintal z laserjem -zlepil sem dva skupaj, da je res dovolj temen)vse skupaj prekrito s steklom.

Razvito vezje z NaOH 7g kristalov na 1l vode. Razvija se dokler se ne raztopi ves ovetljen lak (30-120sec odvisno od debeline sloja)

Zjedkana plo¹èica vodikov peroksid, solna kislina, vodo. Sam vse zme¹am po obèutku. Odvisno od koncentracije kemikalij.

Konèano vezje - zvrtano ter za¹èiteno z raztopino kolofonije v acetonu.

Za osvetlitev uporabljam 125W VTF ¾arnico s katere sem oèistil lustenèni prah.
(postopek je opisan v nekem drugem sporoèilu - uporabite iskanje - kljuè "vtf" )

Tiskanino lahko tudi naknadno obdelamo s kemikalijo SENO3211 (fotografija tiskanine enega drugega mojega projekta)

lp
Silvo

Nazadnje urejal/a Silvo Tor Okt 31, 2006 5:07 pm; skupaj popravljeno 6 krat
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
pero
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Sob 02 Avg 2003 10:03
Aktiv.: 0.82
Kraj: Sevnica

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 28, 2003 11:29 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, sveder imas ze malo skrhan Smile Drugace si pa zelo dobro tole podokumentiral. Ce bi jaz mel to 7 let nazaj Crying or Very sad

lp,
Pero
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Silvo
Moderator
Moderator

PrispevekObjavljeno: Ned Sep 28, 2003 11:52 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Embarassed Ja sveder je ¾e res svoje skoz dal ...a doker je ¹e cel...(nisem vedel da se bo tako dobro videlo) sicer za vrtanje uporabljam seberni vrtalni stroj (sem ga pred èasom kupil v Bau-maxu za ca 13ksit ima malo premale obrate) imam tudi tistega roènega -ga sedaj obièajno uporabljam, èe kako luknjo pozabim.
Citiram:
Drugace si pa zelo dobro tole podokumentiral

Mislim, da slika vèasih pove veè kot napisano. Naredil sem ¹e veè fotografij, a jih bom pripel ko bom v slu¾bi sedaj hodim na net preko klicne linije pa pripenjanje traja... Evil or Very Mad

lp
Silvo
Nazaj na vrh
infrared
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pet 25 Jul 2003 14:54
Aktiv.: 1.03

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 29, 2003 8:59 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Vidim , da ¹e nisi izprobal nitro razredèilo. Jaz ga uporabljam ravno zato , da mi ni potrebno dvojnega printa. Paus je poceni in ko se navadi¹ na nitro , je vse skupaj profesionalno Wink
Nazaj na vrh
Roby
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Tor 12 Avg 2003 15:29
Aktiv.: 1.25

PrispevekObjavljeno: Pon Sep 29, 2003 12:22 pm    Naslov sporočila:  Èas osvetlitve Odgovori s citatom

Tudi

Nazadnje urejal/a Roby Pon Avg 06, 2007 8:04 am; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh
Skrit Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo
ferdo
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Pon 14 Apr 2003 7:10
Aktiv.: 1.80
Kraj: Celje

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 02, 2003 10:20 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Silvo, odlièno. Sam imam narejeno ¹katlo za osvetljevanje z enako ¾arnico. Zanima me par stvari glede komore za su¹enje; kako moèan je grelec, s èim regulira¹ temperaturo in od èesa si vzel ventilator? Pri su¹enju nima¹ problema s prahom (zaradi ventilatorja)??
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo
infrared
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 02, 2003 11:04 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Super , vidim da si lahko izmenjamo nekaj izku¹enj, se ¹e kaj koristnega nauèimo.
Jaz si napravim nekaj plo¹èic na zalogo , tako da raje poèakam 24 ur in ¹ele nato osvetljujem. Ta pozitiv stra¹no smrdi in se izogibam preveè ¹pricanjem. Prah pa je kritièen pri nanosu laka , pomagam si z kartonasto ¹katlo , katero dobro izpiham in po¹ricam z nitro barvo , tako da ni pra¹nih delcev. Ko nanesem lak (tako kot je napisal Silvo) pa ga delno foksiram z fenom (najmanj¹a hitrost pretoka in z cca 20 cm oddaljenosti.
Tu je treba malo eksperimentirati , ko pogrunta¹ prave parametre, so rezultati odlièni. Ko je lak malo zasu¹en , ni veè toliko obèutljiv . To delam ob navadni svetlobi , saj po mojih izku¹njah kratkotrajna izpostavitev svetlobi ne vpliva na lak . Nato to dam za dan v ¹katlo , na temen kraj in èez dan ali dva tak pertinaks zavijem v nepropustno temno folijo , kjer poèaka na uporabo.
©e nekaj naj dodam, baker mora biti 100 % razma¹èen in brez pra¹nih delcev, Uporabljal sem VImfin vodobrusni papir nitro itd.
Ko pa sem enkrat , kar tako za finto uporabil Zgrassatore ( tisto kar uporabljate za èi¹èenje peèic-rumena tekoèina) Je tako èi¹èenje postalo ZAKON. Neverjetno , kako se potem lepo razliva fotolak po plo¹èici.
Nazaj na vrh
Silvo
Moderator
Moderator

PrispevekObjavljeno: Čet Okt 02, 2003 12:03 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Feedo,
Citiram:

kako moèan je grelec, s èim regulira¹ temperaturo in od èesa si vzel ventilator? Pri su¹enju nima¹ problema s prahom (zaradi ventilatorja)??

Za moè grelca bi moral pogledati - ne vem toèno Embarassed . Mislim, da je okrog 2kW. Grelec je sicer namenjen za gretje vode. Je iz pulta v menzi v podjetju. Greje vodo vzdr¾evanje toplote hrane, ki se deli. Regulator (mislim vsaj je na Filemanager ) Èe ni ga bom pripel. Izveden je s PIC16f877 DS1620. Grelec impulzno skozi "0" . vkljuèuje triac. Impulzno pa zato da ne za¾ari - ker je paè za tekoèino. Ventilator v nejm je iz starega fotokopirca. (zelo podoben tistemu, ki je v termoakumolacijski peèi) S prahom ni veèjih te¾av. Komora je med su¹enjem zaprta - pa tudi drugaèe. Odprem jo le ko kaj dam v njo ali iz nje. Vsake toliko èasa jo posesam.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
infrared
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 11:07 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Naletel sem na zanimiv naèin izdelave TIV , èe deluje , je naravnost idealen za izdelavo prototipov v domaèi delavnici . Po mojem velja poizkusiti , saj je prava bli¾nica do TIV-a.
http://homepage.eircom.net/~ei9gq/pcb.html
Mi malo ¹trajka laser , pa ne morem izprobati , upam da bo kdo imel veè sreèe.Verjetno pa bi delalo tudi na fotokopirc Confused
l.p infrared
Nazaj na vrh
Silvo
Moderator
Moderator

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 12:01 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
saj je prava bli¾nica do TIV-a.
èe uspe od prve mogoèe Wink Sam ¹e vedno mislim, da je najenostavneje ter tudi dokaj hitra izdelava po klasiènem fotopostopku (POSITIV) Sam fotolak je namreè zelo obstojen pri jedkanju. Kislina mu praktièno ne more do "¾ivega" Vez prej "poje" od strani kot pa tam kjer je lak. Kar pa ¾al ni tako, èe se uporabljajo razni drugi "preparati". Celo ogrinalnega flomastra, ki je namenjen za risanje tiv se kislina "loti". Je pa tistole vsekakor za poskusit. Èe se prav spomnim je podobna debata tekla na forumu EN. Pisalo je nekaj uporabnikov, ki to "metodo" uporabljajo.

lp
Silvo
Nazaj na vrh
infrared
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 12:30 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Res je, seveda je primerno za prototipe (èe deluje) , kjer lahko malo pogledamo skozi prste, za kaj veè , pa je verjetno predrago.
l.p. infrared
Nazaj na vrh
frenki
Moderator
Moderator

Pridružen-a: Ned 23 Feb 2003 21:26
Aktiv.: 31.46
Kraj: Ljubljana (JN76GB)

PrispevekObjavljeno: Tor Nov 11, 2003 3:04 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Sicer verjetno obstaja ¹e nekaj naèinov izdelave tiv, sam pa zaenkrat stavim na klasièni foto postopek. Danes lahko v praktièno vsaki trgovini kupi¹ foto oslojene plo¹èice po ne tako zelo pretirani ceni. S tem odpade mogoèe nekoliko zoprno lakiranje in su¹enje. Ostalo pa mislim da je razmeroma trivialno. Verjetno pa je sama izdelava na ta naèin tudi hitrej¹a. Mogoèe predstavlja stro¹ek foto ¾arnica (v Conradu cca 1800 sit) - vendar je vezje z njo osvetljeno v dveh do treh minutah. Porabi¹ ¹e par minut za razvijanje in ¾e lahko jedka¹. Ob tem seveda, da se da povsem sprejemljivo kvaliteto doseèi s printanjem filma na obièajen paus na inkjetu.
Nazaj na vrh
Odsoten Poglej uporabnikov profil Pošlji zasebno sporočilo Pošlji E-sporočilo Obišči avtorjevo spletno stran
Mercury
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Sre 19 Nov 2003 19:40
Aktiv.: 0.18

PrispevekObjavljeno: Sob Nov 29, 2003 8:09 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Citiram:
Vidim , da ¹e nisi izprobal nitro razredèilo. Jaz ga uporabljam ravno zato , da mi ni potrebno dvojnega printa

Mi lahko kdo pove kaj veè o tej tehniki s paus papirjem in nitro razredèilom? Vem da sem o tem ¾e nekje bral, a se ne spomnim toèno.

Mercury
Nazaj na vrh
infrared
Èlan
Èlan

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2003 8:28 am    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Jaz tom redno uporabljam , saj da neverjetne rezultate . Dolgo sem printal po dve predlogi in nato lepil skupaj . Za zaèetek skoèi v papirnico in si kupi sprej AFTERPRINT. Z laserjem sprinta¹ predlogo in nato previdno pre¹prièas po printu. Malo vaje , saj èe preterava¹ , se vezice razlijejo. Ko pregleda¹ izprintano preddlogo proti svetlobi , prej in po obdelavi , ti bo takoj jasno v èemu je ¹tos. Seveda pa ta finta deluje samo na laserjih(kopirci) , drugje pa ne.
Je pa z dobro predlogo fotopostopek res lahek posel , saj postanejo èasi osvetlenja , precej relativni ( vèasih presli¹im urico , pa ne ¹kodi Wink )
L.P.infrared
Nazaj na vrh
Mercury
Èlan
Èlan

Pridružen-a: Sre 19 Nov 2003 19:40
Aktiv.: 0.18

PrispevekObjavljeno: Pon Dec 01, 2003 3:38 pm    Naslov sporočila:   Odgovori s citatom

Hvala. Mi lahko smo ¹e razlo¾i¹ zakaj si zgoraj pri tem postopku omenjal nitro razredèilo? In drugo, kdo proizvaja Afterprint ( da ne po pomoti nabavim napaènega )?
Nazaj na vrh
Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> Elektronika Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Pojdi na stran 1, 2, 3 ... 47, 48, 49  Naslednja
Stran 1 od 49

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni