www.elektronik.si Seznam forumov www.elektronik.si
Forum o elektrotehniki in raèunalni¹tvu

PomočPomoč  IščiIšči  Seznam članovSeznam članov  SkupineSkupine  StatisticsStatistika  AlbumAlbum  DatotekeFilemanager DokumentacijaDocDB LinksPovezave   Registriraj seRegistriraj se 
  PravilaPravila  LinksBolha  PriponkePriponke  KoledarKoledar  ZapiskiZapiski Tvoj profilTvoj profil Prijava za pregled zasebnih sporočilPrijava za pregled zasebnih sporočil PrijavaPrijava 
Sponsored by SiOL

Troublemaker elektronika - ¹lamparija

Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 3D Tiskanje
Poglej prejšnjo temo :: Poglej naslednjo temo  
Avtor Sporočilo
Jaka57
Moderator
Moderator

Pridružen-a: Ned 12 Dec 2004 21:47
Aktiv.: 28.88
Kraj: Grosuplje

PrispevekObjavljeno: Pon Maj 06, 2019 10:29 pm    Naslov sporočila:  Troublemaker elektronika - ¹lamparija Odgovori s citatom

Danes sem dobil od soforuma¹a nedelujoèo dru¹tveno elektroniko za lesenjaèo.
Ko sem jo prikljuèil na 5V se je LCD sicer pri¾gal, na njem so se prikazali kvadratki,toda potem se ni zgodilo niè:

Vezje sem pregledal pod mikroskopom.
Ker je naèrtovalec vezja naredil napako in napaèno povezal RX, TX pina na megi2560, je tisti, ki je delal elektroniko moral pina nekako zamenjati med seboj.
Na spodnji sliki tiskanine sem oznaèil samo povezavo za TX mege15U2 iz katere je razvidno, da gre TX->TX. RX povezava je tik pod to povezavo.

To je naredil zelo ¹alabajzersko z dvigovanjem in krivljenjem p2 na megi in povezovanjem p3 na pad p2.
Glede, na to, da gredo linije RX,TX vzporedno, bi lahko to storil veliko bolj elegantno, ne pa z dvigovanjem pina na megi2560 in lotanjem kosa ¾ice na ta pin in nato na prekinjen track na tiskanini (¹lamparija!).
Kakorkoli, zadeva je delala. Pri moji elektroniki je bilo to potrebno ponovno lotati, ker je bila ¾ica, ki gre od p2 na prekinjen track, zaradi nezadostno odstranjenega laka na tracku, prilotana samo s kolofonijo (¹lamparija).
Pri elektroniki, ki sem jo dobil, pa je bila na tem delu kaplja neke mase in ko sem jo potipal z iglo sem videl, da je mehka kot silikon.
Ko sem to pogledal pod mikroskopom je bilo opaziti na robu nekaj, kot, da bi bila tekoèina???
Zato sem maso odstranil in pod njo zagledal tole:

To kar je ostalo na pinih je bila kot neka pasta (flux???).
Vse skupaj sem oèistil najprej z acetonom, nato ¹e z etanolom in zobno ¹èetko in seveda odkril katastrofo:

Na vsako stran je 5-6 pinov popolnoma oksidiranih pina 2 pa ni, sploh (ostal je v masi, ki sem jo odstranil).
Za delovanje samega kontrolerja, ga niti ne potrebujem.
Po èi¹èenju pinov s ¹èetko iz steklenih vlaken sem preveril p5, ki gre na DB6 LCDja in ugotovil, da le ta nima povezave do LCDja, zato sem polotal p1-p6, povezava je bila, toda kontroler je ostal ¹e vedno na ekranu iz zgornje slike.
Kot je videti s spodnje slike so tudi p100-p97 bogi.

Ko sem jih oèistil, ponovno polotal in pomeril povezave, sem ugotovil, da p100(AVcc) nima povezave na 5V.
Ko saniram ¹e to, kontroler konèno za¹tarta.

Sedaj me èaka ¹e popravilo p2 in saniranje teh povezav (RX,TX).
Nato pa test ali vse deluje.

Pa ¹e to, tisti, ki imate lesenjaèo, preverite ali je na va¹i elektroniki, na vogalu pri p1 mege2560, tudi tista kaplja silikona ali karkoli ¾e je ta masa in èe se kaj cedi izpod nje Brick wall .

V glavnem ¹lamparija (sicer je bila ¾e od samega zaèetka, kdo je ¾e pokasiral za ta kontroler?)!

Pokaži sporočila:   
Objavi novo temo   Odgovori na to temo   Printer-friendly version    www.elektronik.si Seznam forumov -> 3D Tiskanje Časovni pas GMT + 2 uri, srednjeevropski - poletni čas
Stran 1 od 1

Pojdi na:  
Ne, ne moreš dodajati novih tem v tem forumu
Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Ne, ne moreš urejati svojih prispevkov v tem forumu
Ne, ne moreš brisati svojih prispevkov v tem forumu
Ne ne moreš glasovati v anketi v tem forumu
Ne, ne moreš pripeti datotek v tem forumu
Ne, ne moreš povleči datotek v tem forumu

Uptime: 48 dni